FAQ - Buty i wyprawka dla dzieci
Zawsze radzimy rodzicom pytającym, kiedy pierwsze buty dla dziecka: “im później tym lepiej”. Nauka chodzenia powinna odbywać się na bosaka. Pozwoli to stopie na naturalny ruch i wzmacnianie mięśni. Czas na pierwsze buty dla maluszka przychodzi wtedy, gdy chodzenie boso nie jest już możliwe. Najczęściej wtedy, gdy warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają lub nawierzchnia i okoliczności nie są do tego odpowiednie, a maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki bez podparcia. Dopóki maluch raczkuje warto zabezpieczać jego stópki przed chłodem lub wilgocią stosując skarpety, elastyczne kapcie dla dzieci lub ochraniacze przeciwdeszczowe.
Pierwsze buty dla dziecka muszą być przemyślanym zakupem. Stopy dziecka są bardzo delikatne. Nauka chodzenia zdrowego dziecka powinna odbywać się boso, aby nic nie zakłócało naturalnych ruchów stopy. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (American Academy of Pediatrics) każde, nie tylko pierwsze buty dla malucha, powinny spełniać wymagania nałożone na “bose” buciki takie jak:
- elastyczna podeszwa,
- odpowiednio szerokie w palcach,
- płaska podeszwa i wkładka na całej długości,
- wykonane z oddychających materiałów,
- lekkie, aby nie obciążać stóp.
Umiejętność chodzenia na dwóch nogach wśród wszystkich ssaków opanowali tylko ludzie. Ludzie pierwotni nie zakładali butów – chodzili i biegali na bosaka. Nauka chodzenia dziecka powinna odbywać się boso – utrzymuje tak między innymi Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (American Academy of Pediatrics), jednak nie zawsze jest to możliwe i komfortowe.
Komfortowe – takie właśnie powinny być buciki do nauki chodzenia. W butach do nauki chodzenia dziecko nie może czuć ucisku i braku wygody. Dziecko nie powinno chcieć zdejmować założonych na stopy bucików. Dobrze, żeby nie odczuwało wielkiej różnicy pomiędzy chodzeniem boso, a chodzeniem w butach do nauki chodzenia. Istotne dla rozwoju dziecka jest to, by w butach do nauki chodzenia stópka mogła naturalnie pracować. Odpowiednim wyborem są buciki typu bosego – barefootowe, które możliwie najbliżej odwzorowują odczucia zbliżone do tych w trakcie chodzenie boso. Dzięki temu dziecięce stópki będą miały pełną swobodę ruchów i będą mogły rosnąć w siłę tak naturalnie, jak się tylko da.
Chociaż płeć zazwyczaj poznajemy mniej więcej w połowie ciąży, nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności. Dobrze więc mieć w swojej wyprawce ubranka o uniwersalnych wzorach i kolorach. Jakie fasony wybrać? Warto rozejrzeć się za ubrankami łatwymi do założenia, np. z zapięciem kopertowym, których nie trzeba wkładać przez głowę. Stawiajmy też na praktyczność i wygodę. Noworodek spędza całe dnie, leżąc w łóżeczku, na macie lub na rękach rodzica. Najlepsze będą dla niego pajace i body. Modnych i efektownych sukienek czy kurtek może wcale nie założyć (ewentualnie do zdjęcia). Na bardziej wymyślne stroje przyjdzie jeszcze czas, na przykład kiedy zacznie chodzić. Zwróćmy też uwagę na zapięcia i guziki – nie powinny utrudniać ruchów ani uwierać pod pleckami.
Na wiosnę:
– Body z długimi rękawami – ok. 6-7 sztuk
– Body z krótkimi rękawami – ok. 6-7 sztuk
– Cienka kurtka lub cieplejszy pajac (np. z wełny merino) – 1 sztuka
– Skarpetki – ok. 6 par
– Pajace – ok. 6-7 sztuk
– Spodenki – ok. 6 sztuk
– Cienkie czapeczki – 2-3 sztuki
Na lato:
– Body z długimi rękawami – ok. 4-5 sztuk
– Body z krótkimi rękawami lub rampersy – ok. 8-10 sztuk
– Pajace – ok. 6-7 sztuk
– Spodenki – ok. 4-5 sztuk
– Cienkie czapeczki – 2 sztuki
– Kapelusz – 1 sztuka
– Skarpetki – ok. 4 sztuki
Czapeczka, o której nieustannie przypominają babcie, nie zawsze jest niezbędna. Przegrzewanie dziecka nie jest zdrowe i może doprowadzić np. do powstania potówek. Na lato zaopatrzmy się w ubrania z cienkich i przewiewnych materiałów. Odkryte partie ciała smarujmy kremem z filtrem mineralnym o faktorze 50 lub okrywajmy cieniutką tetrową albo muślinową pieluszką. Nigdy jednak nie przykrywajmy nią całej budki wózka, ponieważ wtedy dziecko nie będzie miało dostępu do świeżego powietrza.